WIELKIE GRZYBOBRANIE

W czwartek 20 października uczniowie MOS „Jędruś” wybrali się na grzybobranie. I trzeba przyznać, że w tym roku mamy ich prawdziwy wysyp. I podgrzybki i prawdziwki i kurki, i maślaki. Dla każdego coś miłego. Tylko ruszać i szukać. Celem było nazbieranie, jak największej ilości grzybów, rozpoznawanie tych jadalnych i trujących oraz wspólna zabawa na świeżym powietrzu.

Zanim wybierzemy się do lasu po grzyby, musimy się odpowiednio przygotować. Wcale nie jest obojętne, w jaki sposób zbieramy grzyby i jak przynosimy je z lasu do domu.

– Grzyby najlepiej zbierać do przewiewnych koszy lub łubianek. Nie należy zbierać grzybów do worków plastikowych czy reklamówek ponieważ w nich grzyby łatwo ulegają zaparzeniu i zepsuciu. Wtedy mogą wytwarzać substancje trujące i szkodliwe dla zdrowia.

– Prawidłową metodą zbierania grzybów jest ich delikatne wykręcanie z podłoża. Metoda ta nie powoduje uszkodzenia grzybni i pozwala na dokładną identyfikację grzyba.

– Osobom niedoświadczonym w zbieraniu grzybów zaleca się zbieranie tylko gatunków o spodzie kapelusza w postaci rurek (tzw. gąbki)

– Nie wolno niszczyć grzybów niejadalnych i trujących ponieważ są pokarmem dla zwierząt leśnych.